
Zoológiai születésű hiúz: képes lesz-e beilleszkedni a vadonba?
A német Fekete-erdőben egy különleges esemény zajlik, amikor egy fiatal hiúz, amely a cornwalli állatkertben született, először lép ki a szabadba. Az állat, amely eddig egy zárt környezetben élt, most a természet felfedezéséhez készül, és a szakértők reményei szerint ő lehet az első olyan brit állatkertben született hiúz, akit sikeresen visszaengednek a vadonba. Az állatkertben nevelkedett állatok visszahelyezése a természetbe rendkívül ritka, mivel ezek az állatok gyakran nem rendelkeznek a túléléshez szükséges készségekkel, vagy túlzottan hozzászoktak az emberekhez. A helyzet különleges, mivel az európai hiúz tenyésztési programban tapasztalható nőstény hiúzok hiánya miatt a Newquay Állatkertből érkezett kérés különös figyelmet kapott.
A hiúzt, amely most Németországban van, az elkövetkező hónapokban figyelemmel kísérik egy 1,200 négyzetméteres kifutóban, hogy megállapítsák, készen áll-e a vadonban való életre. A BBC stábja is jelen volt, amikor a hiúz egy teherautóra került, amely Dél-Németország felé vette az irányt. A Newquay Állatkert munkatársa, John Meek arról beszélt, hogy érzelmekkel telve figyelte, ahogy az állat először lép be új otthonába. „Bár nagy fiú vagyok, néhány könnycsepp is megjelent a szememben” – mondta. „Manapság az állatkertek nem azért léteznek, hogy állatokat tartsanak ketrecekben. A cél a természetvédelem. Ez pedig igazi példa a természetvédelemre.”
Európa erdeiben már több ezer hiúz él szabadon, de a genetikai sokféleség növelése érdekében erőfeszítéseket tesznek új állatok bevezetésére, különösen Közép-Európában. A hiúzok nem tartoznak a „nagy macskák” közé, de akár 30 kilogrammot is nyomhatnak, és szarvasokat vadásznak táplálékért. Az Egyesült Királyságban valaha őshonosak voltak, de évszázadokkal ezelőtt kihaltak. A brit szarvaspopulációk rekordmagasságot értek el, és sokan szorgalmazzák a hiúzok újbóli betelepítését.
Dina Gebhardt, a Berni Állatkert hiúz tenyésztési koordinátora, akivel Zoom-on beszélgettem, mosolyogva mondta: „Alapvetően én vagyok a Tinder a zoo-születésű hiúzok számára.” Ő volt az, aki SOS-t küldött a Newquay hiúz számára. Feladata, hogy összepárosítsa a nőstény és hím hiúzokat az egész kontinensen, valamint új otthonokat találjon utódaiknak. „A természetünk nagyon fragmentált, a vasutak, utcák és városok miatt. Ez sok akadályt teremtett a hiúzok számára, ami inbreedinghez vezetett” – mondta Dina. A célja, hogy az állatkertekben nevelt fiatal hiúzokat bevezessék a vadonba, hogy növeljék a számukat és javítsák a genetikai keveredést.
Azonban tavaly Dina csalódására különösen magas számú hím hiúz született. A sikeres újbóli betelepítési programhoz sokkal több nőstény szükséges, mint hím. Ezért Dina megkereste a Newquay Állatkert vezetőségét, hogy érdeklődjön, elérhető lenne-e az egyéves nőstény hiúz. „Természetesen azonnal igent mondtunk, ez valami, amit nagyon szeretnénk megtenni” – mondta John Meek.
A következő hónapokban a hiúzt folyamatosan figyelik, hogy megtudják, rendelkezik-e a vadonban való élethez szükséges készségekkel. A préda megfogása és levadászása nem tűnik problémásnak. Eva Klebelsberg, aki a Baden-Württemberg hiúz újbóli betelepítési programját vezeti, hangsúlyozta, hogy még azok a macskák is, amelyek egész életüket zárt térben töltötték, képesek lehetnek fogni egy madarat vagy egy egér. Az erdőben, Karlsruhe közelében állva, egy őz maradványainál beszélgettünk, amelyet egy helyi hiúz ejtett el. „Európában hiányoznak a nagy ragadozók az ökoszisztémákból” – mondta Eva, hozzátéve, hogy a hiúz segít a szarvasok populációjának ellenőrzésében, valamint abban, hogy azok folyamatosan mozogjanak, és ne pusztítsák el az erdős területeket.
A Newquay hiúz sorsa szempontjából kulcsfontosságú lesz a kapcsolatuk az emberekkel. Az állat eddigi élete során emberek mögött, rácsokkal elválasztva élt, és azt kell bizonyítania, hogy nem fog keresni emberi interakciót. Dr. Marco Roller, a Karlsruhe állatkert munkatársa, aki az elkerítést irányítja, hangsúlyozta, hogy Közép-Európában a terület nagyon zsúfolt, és nem áll rendelkezésre elegendő hely a nagyobb állatok számára. „Nem szeretnénk ember-állat konfliktusokat. Számunkra fontos, hogy ne legyenek agresszív vagy kíváncsi állatok, amelyek városokban vagy emberi települések közelében járkálnak” – mondta. A Newquay hiúz sorsáról a nyár végén fognak dönteni, miután hónapokig figyelemmel kísérték a fejlődését.

