Gazdaság,  Hírek

Ros Atkins arról, hogyan reagálnak a világ vezetői Izrael gázai blokádjára

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke nemrégiben hangsúlyozta, hogy „sokan éheznek” Gázában, és az Egyesült Államok mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a helyzetet „kezeljék”. Az utóbbi tíz hét során Gáza teljes izraeli blokád alatt áll, amely megakadályozza az élelmiszer- és egyéb humanitárius segélyek bejutását a területre. A BBC elemzője, Ros Atkins, részletesen megvizsgálta, hogyan reagáltak a világ vezetői a gyorsan romló humanitárius helyzetre. Trump második elnöki ciklusának első jelentős diplomáciai útja során Szaúd-Arábiába, Katárba és az Egyesült Arab Emírségekbe utazik, remélve, hogy jelentős új befektetéseket tud biztosítani az Egyesült Államok számára a négy napos látogatás alatt.

Az izraeli és palesztin konfliktus továbbra is súlyosan érinti a civil lakosságot, és a helyzet fokozódásáról tanúskodik, hogy legalább négy ember életét vesztette és 500 másik megsebesült Bandar Abbasban. Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök az első világvezető, aki ellátogatott a Fehér Házba, mióta Trump bejelentette a globális kereskedelmi partnerekre vonatkozó vámokat.

A közel-keleti feszültségek mellett a Szíriából Libanonba átkelő szíriaiak száma is növekszik, különösen Latakia és Tartusz tartományokból. Az Oded Lifschitz unokája, akinek a holtteste nemrég tért vissza Izraelbe, a BBC-nek mesél a történtekről. Zakaria, egy 11 éves fiú, aki a háború ideje alatt önkéntesként dolgozott egy forgalmas gázai kórházban, szintén szerepel egy új BBC dokumentumfilmben, amely a gyerekek tapasztalatait mutatja be a konfliktus során.

Különösen figyelemre méltó, hogy Izrael szombaton 369 foglyot engedett szabadon, miközben a Hamasz három további túszt, köztük Alexander Troufanovot, Yair Horn-t és Sagui Dekel-Chen-t a Vöröskeresztnek adta át. Az ügylet keretében körülbelül 180 izraeli foglyot szabadítanak ki három izraeli túszért cserébe. Or Levy, Ohad Ben Ami és Eli Sharabi hazatérhettek, miután szabadon bocsátották őket Gázában. Mindhárom férfit a október 7-i támadások során ejtették túszul, és 16 hónapig tartották fogva.

A brit liberális demokraták vezetője, Ed Davey arra kérte a brit miniszterelnököt, hogy hangsúlyozza a Fehér Ház felé, hogy az Egyesült Királyság elkötelezett a kétállami megoldás mellett. A konfliktus hátterében álló geopolitikai feszültségek egyre inkább aggasztják a nemzetközi közösséget. A közelmúltban egy volt katona információkat gyűjtött és továbbított Teheránnak, mielőtt megszökött a wandsworthi börtönből.

A három szabadon bocsátott túsz, Doron Steinbrecher, Emily Damari és Romi Gonen a tűzszünet életbe lépését követően tért vissza Izraelbe. Róluk készült felvételeken látható, ahogy egy Vöröskereszt járműből kiszállnak, amit az izraeli védelmi erők is megerősítettek. Feras Killani, aki Damaszkuszban a Yarmouk kerületben nőtt fel, a lázadók és a kormányerők közötti brutalitás tanúja volt. Orla Guerin a szíriai Al-Sina börtönben járt, ahol sok gyanús harcost tartanak fogva évek óta.

A közelmúltban a BBC tudósítója, Hugo Bachega szíriai embereket látott táncolni, zászlókat lengetni és békejelet mutatni Aleppóban. Lina Sinjab, a BBC másik tudósítója arról számolt be, hogy Damaszkuszban örömteli hangulat uralkodik, ahogy az emberek ünneplik az Assad-rezsim végét. Az események gyorsan változó dinamikája és a térségben tapasztalható feszültségek arra figyelmeztetnek, hogy a közel-keleti helyzet továbbra is globális figyelmet igényel. A nemzetközi közösségnek sürgősen lépéseket kell tennie a humanitárius válság kezelésére és a béke helyreállítására.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c20x1w9xq4po