
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra adja
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben vagyonának 99%-át jótékony célokra kívánja fordítani. A Gates Alapítvány keretein belül tervezett adományozásának felgyorsítását célzó bejelentését egy blogbejegyzésben tette, amelyben kifejtette, hogy 2045-re szeretné befejezni az alapítvány működését. „Az emberek sok mindent mondanak majd rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz köztük” – fogalmazott Gates.
A 69 éves üzletember elmondta, hogy az alapítvány már eddig is 100 milliárd dollárt (kb. 75 milliárd font) költött el egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozása szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog elköltetni, a piaci helyzet és az infláció függvényében. Gates a bejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a gazdagság evangéliumáról szól, és arra figyelmeztet, hogy a tehetős emberek kötelessége visszaadni a társadalomnak. Carnegie szavait idézve Gates megjegyezte: „Aki így gazdagon hal meg, az megbélyegzett.”
Gates legújabb ígérete a jótékony adományozás felgyorsítását jelenti. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda azt tervezték, hogy a Gates Alapítvány a haláluk után még évtizedekig működni fog. Amikor erről a változásról kérdezték, Gates a BBC Newshour műsorában kifejtette, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban képesek kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örök időkre tervezni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.”
Bár Gates vagyonának 99%-át adományozza, a Bloomberg szerint ez még mindig milliárdosként hagyja őt, hiszen a Microsoft alapítója a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatott idővonal szerint a jelenlegi nettó vagyona 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Gates azt is elmondta, hogy az alapítvány a tőkéjéből fogja biztosítani a 200 milliárd dolláros adományozást.
A Microsoftot 1975-ben alapította Paul Allennel, és a vállalat a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináló erejévé vált. Gates az utóbbi évtizedekben fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott vezérigazgatói posztjáról, majd 2014-ben a tanács elnöki pozíciójáról is. A pénz adományozására Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, ám az alapítvány kritikái szerint Gates jótékony státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszerre.
A blogbejegyzésében Gates három fő célt tűzött ki az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg, az olyan fertőző betegségek, mint a malária és a kanyaró, valamint a szegénység felszámolása, amely több százmillió embert érint. Gates kritikusan szólt az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország külföldi segélyezési költségvetésének csökkentéséről. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De egy dolgot garantálhatunk: az összes munkánk során a Gates Alapítvány támogatni fogja az emberek és országok erőfeszítéseit a szegénységből való kilábalásra.”
A Newshour interjúban Gates kifejezetten beszélt Elon Musk kritikájáról is, miután Musk a költségvetési megszorításokat a gyermekek életére gyakorolt hatásukkal kapcsolta össze. Gates megjegyezte: „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket ölnek meg, hanem milliókat.” Ezen kívül megemlítette a gázai kórháznak szánt támogatások lemondását is, amelyeket Donald Trump tévesen a Hamasz finanszírozásának állított be. Gates csalódottságát fejezte ki Musk döntései miatt, amelyek szerinte igazságtalanok voltak és téves információkon alapultak.
A Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatói között szerepel, de az alapítvány munkája és a BBC hírportálja külön operál. Gates elmondta, hogy élvezi a vagyonának adományozását, és biztos benne, hogy ez nem fogja megfosztani gyermekeit a jövedelmetől. Az üzenete világos: a jövőben is folytatni kívánja a jótékonykodást, és célja, hogy jelentős változást érjen el a globális egészségügy és a szegénység felszámolásában.

