Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése: Vajon a milliárdos a megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus tervekkel lépett a köztudatba, miután 2021-ben elindította első űrmisszióját. A magánutazás, amely körülbelül 200 millió dollárba került, nem csupán egy gazdag ember hóbortja volt, hanem egy nagyobb vízió része, amely az űrutazást a tömegek számára is elérhetővé szeretné tenni. Isaacman célja, hogy a ma még csupán 600 ember által tapasztalt élményt 600 000 főre bővítse. Ezen a téren a jövőbeni emberi űrutazás lehetőségei iránti szenvedélye, valamint a repülés iránti szeretete vezérelte.

Isaacman, aki 1999-ben, mindössze 16 évesen alapította meg saját kifizetési feldolgozó cégét, azóta jelentős vagyont halmozott fel, közel 1,9 milliárd dollárt. Az első űrmisszióján ő finanszírozta a SpaceX űrhajóján utazó négy fős legénységet, és azóta folytatta az űrutazás iránti kalandjait. Tavaly például egy fejlesztett SpaceX kapszulát tesztelt, és ő volt az első, aki kereskedelmi űrsétát végzett, mely során egy kísérleti űrruhát és egy új, költséghatékony protokollt próbált ki, amely lehetővé tette a űrhajó légzsilipje nélkül történő ki- és visszatérést.

Isaacman képe, amelyen a világ lábai előtt áll, már ikonikussá vált. Ez nem csupán egy milliárdos hóbortját demonstrálta, hanem azt is, hogy a jelenlegi technológia határait próbálja feszegetni. Azonban a legnagyobb figyelmet az hozta számára, hogy Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. Az, hogy Trump miért választotta őt, és milyen feladatokat bízott rá, különösen érdekes kérdés, hiszen Trump már korábban Elon Muskot is kinevezte egy kormányzati szerepre, hogy csökkentse a szövetségi költségvetést.

Isaacman kinevezése, amennyiben a szenátus megerősíti, szélesebb kérdéseket is felvet a jövőbeni emberi űrutazásról és a NASA jövőjéről. Mivel Isaacman víziója a tömegek számára elérhető űrutazásról szól, ez jelentős hatással lehet a NASA működésére, különösen, ha a magánszektor szerepe növekszik. A NASA vezetői a múltban különböző háttérrel érkeztek: voltak közöttük korábbi űrhajósok, kormányzati szakemberek, sőt vállalkozók is, akik a költségek csökkentésére törekedtek. Azonban Isaacman, valamint Musk és Jeff Bezos egy új milliárdos generációt képvisel, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrben, felgyorsítva az innovációt és drasztikusan csökkentve az emberi űrutazás költségeit.

Isaacman a kinevezésének napján egy nyilatkozatot tett közzé, amely bepillantást nyújtott a víziójába. Azt állította, hogy „ez a második űrkorszak csak most kezdődött”, és hangsúlyozta, hogy elkerülhetetlenül egy virágzó űrközgazdaság fog kialakulni, amely lehetőségeket teremt az emberek számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben. A NASA-nál, mint mondta, elérkezik az idő, hogy az emberiség valódi űrutazó civilizációvá váljon.

Trump elnöksége alatt számos ígéret hangzott el az űrhajósok Holdra küldéséről, de ő volt az első, aki tényleges lépéseket tett, amikor jóváhagyta a NASA Artemis programját. Azóta azonban a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedése és költségnövekedése aggasztó háttérképet festett a NASA jövőjére. Eközben Musk SpaceX és Bezos Blue Origin a költséghatékony, újrahasználható Holdrakétákat fejlesztettek ki. Ennek következményeként a NASA számára egyre sürgetőbbé válik, hogy újragondolja az űrprogramját.

A NASA költségeit a Kongresszus szabályozza, és bár Trump pártja kontrollálja a törvényhozást, a NASA költségvetése mögött álló munkahelyek és iparágak érdekei miatt a politikai egység gyakran háttérbe szorul. A NASA eddigi költséges programjai ugyanakkor rengeteg csodát mutattak be az univerzumból, és nagy hatással voltak az emberiség önértékelésére. Azonban a világ jelentősen megváltozott, és sokan úgy vélik, hogy a NASA-nak sürgősen reformokra van szüksége.

Isaacmannak megvan a lehetősége arra, hogy jelentős változásokat hozzon a NASA életében, és bár a közeljövőben sok kérdés nyitott marad, az biztos, hogy a NASA jövője és az emberi űrutazás iránti víziók összefonódnak Isaacman terveivel. Az új űrkorszak küszöbén állva a világ figyelme egyre inkább erre a kivételes lehetőségre összpontosít.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo