Gazdaság,  Hírek

A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá húzódott vissza

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik transzparenseiket, előkeresik híres fluoreszkáló narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangos bemondóikat – ez a rutinszerű tevékenység már sokszor megvolt számukra. Három év alatt, amely során leveszték a levest, kukoricakeményítő festéket fújtak, és rengeteg utat blokkoltak, a klímaaktivisták csapata az ország egyik leggyűlöletebb kampánycsapatává vált. Szombaton a középpontban Londonban több száz aktivista várható. Azonban a JSO gyűlése most nagyon más lesz, mint a korábbiak. Először is, a rendezvény létezése nem titok. Másodszor, valószínűleg nem lesznek olyan tömeges zűrzavarok, mint korábban. Valójában ez lesz az utolsó demonstrációjuk. A JSO hivatalos álláspontja szerint megnyerték a harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, már kormányzati politika. De a JSO tagjai titokban elismerik, hogy a zavargások ellen bevezetett szigorú új hatalmak szinte lehetetlenné tették, hogy az ilyen csoportok működjenek. Sarah Lunnon, a JSO társalapítója szerint a szombati rendezvény „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, megbíztunk egymásban” – mondja.

Ez a csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sok ezer autós, akit késlekedés sújtott, művészeti rajongó, akit felháborítottak a nagy festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek eseményeit megzavarták, szintén örömmel fogadják őket. A rendőrség is hasonlóan érezhet, hiszen a JSO tüntetések ellenőrzése több ezer órányi rendőri munkát igényelt, és milliókat emésztett fel. A Met Police 2023-ban közölte, hogy a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek. Azonban a JSO vége komoly kérdéseket is felvet, többek között azt, hogy valóban ez-e a zavaró klímaaktivizmus vége az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített aktivisták új, még zűrzavarosabb vagy kaotikusabb klímaakciókat indíthatnak el.

A JSO modellje kis elkötelezett aktivista csoportok célzott akcióit foglalta magában, amelyek maximális zűrzavart vagy közpublicitást céloztak meg. Az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – azaz várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. Az olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt év börtönt kapott a M25 forgalmának megzavarására irányuló tervek miatt, számára a büntetés láthatósága a nyilvánosság számára kulcsfontosságú volt. A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a negatív médiaképzés mozgósított, több hatalmat követelt a „zöld hóbortosok” és más tüntetők megfékezésére. A politikai döntéshozók figyeltek a felszólításra, és a legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntető és Bírósági Törvényben következett be. Ez az „szándékosan vagy gondatlanul közszolgálati zűrzavart okozni” bűncselekménnyé nyilvánította. Az új törvények szerint a közszolgáltatás súlyos zavarásának vádja már akár jelentős börtönbüntetést is vonhat maga után.

A következő évben a Közrendvédelmi Törvény kiterjesztette a rendőrség tüntetések kezelésére vonatkozó hatáskörét, és új bűncselekmények kerültak bevezetésre, mint például az „objektumokhoz való rögzítés” és a főinfrastruktúrák zavarása. Eközben a bírók, a felsőbb bíróságok támogatásával, megakadályozták, hogy a tüntetők jogszerű védelmet kérjenek cselekedeteikre a legtöbb ügyben. A fellebbviteli bíróság megállapította, hogy a vádlott hite és motivációja túl távoli ahhoz, hogy jogszerű ok legyen a tulajdon károsítására.

A JSO tagjai úgy látják, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, elszámoltatható tüntetések már nem életképesek. Az elmúlt évben egy Shut the System (STS) nevű csoport elkövetett egy sor bűncselekményt pénzügyi és biztosítótársaságok irodáiban: ablakokat törtek be, festéket fújtak, zárakat ragasztottak le, januárban pedig optikai kommunikációs kábeleket támadtak meg. Az aktivisták azt állítják, hogy a jogi változások arra kényszerítették őket, hogy titkos akciókat hajtsanak végre, mivel a hagyományos formák már nem működnek.

A JSO tevékenységei mögött álló filozófia már sok változáson ment keresztül. Az emberek körében nőtt a támogatás a klímaváltozás iránt, de a JSO nem élvezi a közvélemény támogatását. Egy 2023-as YouGov felmérés szerint a megkérdezettek mindössze 17%-ának volt kedvező véleménye róluk. A klímavédelmi mozgalom jövőjét illetően sokan úgy vélik, hogy új, nem zavaró módszerekre van szükség a közvélemény támogatásának megszerzéséhez. A fókusz most a közösségek helyi problémáira, például az extrém időjárás hatásaira összpontosít.

A JSO végének híre új lehetőségeket teremtett a klímaaktivizmus számára. Míg a múltban sokan figyeltek a zűrzavaros tüntetésekre, most egyre inkább a békés, de hatékony cselekvés felé terelődik a figyelem. A jövőbeli klímaaktivizmusnak új formákat kell keresnie, amelyek figyelembe veszik a társadalmi érzékenységet, miközben megőrzik a klímaváltozás sürgető kérdéseit.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo