
A bank csökkenti a kamatokat, és további mérsékléseket jelez előre
Az Egyesült Királyságban a kamatlábakat 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentették, és a Bank of England kormányzója, Andrew Bailey jelezte, hogy a közeljövőben további csökkentések is várhatóak. Bailey elmondta, hogy nem kíván jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatban, hogy mikor és mennyivel csökkentik a kamatlábakat, de hangsúlyozta, hogy továbbra is az a véleménye, hogy a kamatok fokozatosan és óvatosan lefelé fognak haladni. Az újabb csökkentés a negyedik volt az elmúlt egy év során, és a Bank fontolgatta, hogy akár 4%-ra is csökkenti a kamatlábakat, mivel aggodalmak merültek fel a globális kereskedelmi háború hatásai miatt, amelyek az Egyesült Királyság gazdasági növekedésére is kihatással lehetnek.
Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok között létrejött vámmegállapodást, amely a kereskedelem fellendítésére irányult, és megjegyezte, hogy ez a megállapodás „fontos jelzés”, amely számos további megállapodásra is utalhat. Hozzátette, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval „kedvező lenne”, és hangsúlyozta, hogy talán szükség van egy kis „rázós élményre” a rendszerben, hogy emlékeztessék az embereket a kereskedelem fontosságára. Bailey reméli, hogy a brit-amerikai, valamint a brit-indiai megállapodások segítenek „újjáépíteni a világkereskedelmi rendszert”.
A csütörtöki bejelentés során, amely az új kamatcsökkentést is tartalmazta, a Bank megjegyezte, hogy míg a kereskedelmi háború negatívan befolyásolhatja a gazdasági növekedést, az a jövőben alacsonyabb inflációhoz is vezethet az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó termékeket próbálnak eljuttatni a piacokra, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba készültek. Bailey kiemelte, hogy a kamatok „lefelé” haladnak, de a jövőbeli csökkentések valószínűleg „fokozatosan és óvatosan” fognak történni.
A Bank legutóbbi ülésének jegyzőkönyve azt mutatta, hogy a kamatmeghatározó bizottság megosztott volt döntésében: a kilenc tag közül öten a 4,25%-ra való csökkentés mellett voksoltak, míg ketten nagyobb, 4%-os csökkentést javasoltak, és ketten nem támogatták a változást. A Bank alapkamatának szintje befolyásolja a kereskedelmi bankok és hitelezők által megállapított kamatlábakat. Az utóbbi években a magasabb kamatszint miatt az emberek többet fizetnek a hitelekért, például a jelzáloghitelekért és a hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak.
A Bank adatai szerint több mint nyolcvan százalék ügyfél rendelkezik fix kamatozású szerződésekkel, de az újraértékeléskor továbbra is magasabb visszafizetési költségekkel szembesülhetnek. A legutóbbi adatok szerint a két éves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamata 5,14% volt, míg az ötéves szerződéseké 5,08% volt. Körülbelül 600,000 lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatok csökkentése hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre. Az UK Finance banki érdekképviselet szerint egy tipikus nyomkövető jelzálog-tulajdonos körülbelül 29 fonttal csökkentheti havi törlesztőrészleteit a legutóbbi kamatcsökkentés után.
A Bank legfontosabb eszköze az inflációs cél fenntartására a kamatlábak szabályozása. Az Egyesült Királyság legfrissebb inflációs adatai szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek az év márciusáig. Azonban a várakozások szerint az infláció az április elején bekövetkezett háztartási számlák emelkedése következtében ugrani fog, beleértve az energia- és vízdíjakat is. A Bank azt várja, hogy az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az év során a számlák emelkedése miatt, mielőtt a következő hónapokban alacsonyabb olaj- és gázárak következtében csökkenne.
A kamatlábak emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsönzés drágábbá válik, az emberek csökkentik a kiadásaikat, ami csökkenti az áruk iránti keresletet és így mérsékli az árak emelkedését. Ugyanakkor ez egyensúlyi helyzetet teremt, mivel a magas kamatok árthatnak a gazdaságnak, ha a vállalatok elhalasztják a beruházásokat a termelésbe és a munkahelyek létrehozásába.
A Bank arra számít, hogy az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az év első három hónapjában erősebb lesz, mint az eredetileg várt 0,6%, mivel amerikai vállalatok készleteket halmoztak fel a Trump által bevezetett vámok bevezetése előtt. A hivatalos adatok a következő héten várhatóak. A növekedés fokozódása üdvözlendő hír lenne a kormány számára, amelynek fő prioritása a gazdaság növekedésének elősegítése a megélhetési színvonal emelése érdekében. A kormány költségvetési döntése az Országos Biztosítási járulék emelésére a munkaadók számára már életbe lépett, de a Bank azt mondta, hogy a adóemelés hatása „eddig meglehetősen kicsi” volt, ugyanakkor hozzátette, hogy az üzleti bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Számos vállalat „várj és nézz” megközelítést alkalmaz, hogy figyelje, mikor kezd felpörögni az Egyesült Királyság gazdasága, mielőtt új munkahelyeket hoznának létre és beruházásokat eszközölnének.

