Gazdaság,  Hírek

Trump vámemeléssel fenyegeti az EU-t és az iPhone-okat

Donald Trump amerikai elnök pénteken bejelentette, hogy javasolja az Európai Unióból az Egyesült Államokba importált minden termékre 50%-os vám kivetését. A közösségi médiában közzétett bejegyzésében Trump kifejtette, hogy „a velük folytatott tárgyalások nem vezetnek sehová!” A javasolt új vámok június 1-jétől lépnének életbe, és az elnök lépése a Trump által folytatott kereskedelmi háború újabb fokozódását jelenti az EU-val szemben. Eddig Trump 20%-os vámot javasolt a legtöbb EU-s termékre, de ezt a számot 10%-ra csökkentette július 8-ig, hogy időt adjon a további tárgyalásokra.

A bejelentés kapcsán Trump arra is figyelmeztetett, hogy 25%-os importadót „legalább” kivetnek azokra az iPhone készülékekre, amelyek nem az Egyesült Államokban készülnek. „Már régen tájékoztattam Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját, hogy elvárom, hogy az Egyesült Államokban értékesített iPhone készülékeket az Egyesült Államokban gyártsák, nem pedig Indiában vagy máshol” – mondta Trump. „Ha ez nem így van, az Apple-nek legalább 25%-os vámot kell fizetnie az Egyesült Államoknak.” A szakértők szerint azonban kérdéses, hogy ezek a fenyegetések valósággá válnak-e.

Trump újraválasztása óta számos vámot vezetett be és fenyegetett meg, amelyeket a gyártás fellendítésére és a munkahelyek védelmére irányuló lépéseiként hirdetett meg. Az amerikai importokra kivetett magasabb vámok bevezetésének lehetősége sok világvezetőt aggasztott, mivel ez megnehezíti és drágábbá teszi az üzletek számára a termékek értékesítését a világ legnagyobb gazdaságában. Ugyanakkor Trump bizonyos agresszív javaslatait visszavonta a pénzügyi piacok zűrzavara és az Egyesült Államokban tapasztalható üzleti ellenállás után.

Az EU eddig nem reagált Trump legújabb fenyegetésére, amely közvetlenül a két fél közötti kereskedelmi tárgyalások előtt történt. Aslak Berg, a European Reform Központ kereskedelmi szakértője úgy véli, hogy Trump bejegyzése a tárgyalások előtti erőfeszítések fokozását célozta. „Fontos megjegyezni, hogy ez egy fenyegetés, nem bejelentés. Nincs végrehajtási rendelet” – mondta. A vám olyan belső adó, amelyet a behozott árukra vetnek ki, az importérték arányában, és a behozó cég fizeti.

A pénteki fenyegetések után az amerikai és az európai részvények ára is csökkent. Az S&P 500 körülbelül 1%-kal, míg a német Dax több mint 1,7%-kal esett. Az Apple részvényei, amelyek még a múlt hónapban mentességet kaptak a kulcsfontosságú elektronikai termékek, például a okostelefonok vámja alól, több mint 2%-kal nyitottak alacsonyabban.

Az EU az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, azonban Trump panaszai az egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatra összpontosítanak, mivel az EU több árut értékesít az Egyesült Államoknak, mint amennyit onnan vásárol. Trump ezt a kereskedelmi hiányt olyan politikákra vezeti vissza, amelyek szerinte igazságtalanok az amerikai cégekkel szemben. A múlt hónapi „Felszabadító Nap” bejelentésében célzott árukra 20%-os vámot hirdetett, ami világszerte tárgyalások sorozatát indította el az Egyesült Államok és más országok között.

Míg néhány kisebb ország megértőbb megközelítést alkalmazott, addig az EU, akárcsak Kína és Kanada, keményebben visszautasította a fenyegetéseket, kijelentve, hogy felkészült arra, hogy saját vámjaikat emeljék az amerikai termékekre. Trump pénteken elmondta, hogy az EU „nagyon nehezen kezelhető”, ismételten megismételve, hogy a blokkot „főként az Egyesült Államok kereskedelmi előnyének kihasználására” alapították.

A pénzügyminiszter, Scott Bessent a Fox Newsnak nyilatkozva arról beszélt, hogy az Egyesült Államok több engedményt szeretne látni Európától. „Azt hiszem, az elnök úgy véli, hogy az EU javaslatai nem voltak olyan színvonalúak, mint amit más fontos kereskedelmi partnereinktől láttunk” – mondta. Trump panaszai az EU-ra elsősorban az élelmiszer- és autóipari termékekre összpontosítanak. A Volvo autógyártó vezérigazgatója reagálva Trump fenyegetésére elmondta, hogy a vásárlóknak a vámok miatt megnövekedett költségek egy jelentős részét meg kell majd fizetniük. Hakan Samuelsson a Reutersnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy az 50%-os vám korlátozná a cég képességét arra, hogy Belgiumban készült EX30 elektromos járművét értékesítse az Atlanti-óceánon túl. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy szerinte hamarosan megállapodás születik. „Nem lehet érdeke sem Európának, sem az Egyesült Államoknak, hogy leállítsák a kereskedelmet egymással” – mondta.

Miközben Trump néhány magasabb vámot felfüggesztett, sok vámot, például az autókra és az acélra vonatkozóan továbbra is érvényben tartott, azt állítva, hogy ezek segíteni fogják az amerikai gyártás fellendítését. Trump már régóta kiemeli az Apple-t mint olyan céget, amelyet az Egyesült Államokban szeretne látni gyártani, de ez eddig korlátozott hatással volt. Az elnök a héten találkozott Tim Cookkal, az Apple vezérigazgatójával, miután a cég bejelentette, hogy a legtöbb iPhone és más, az Egyesült Államokban értékesítésre szánt készülék gyártását Kínából Indiába és Vietnámba helyezi át, nem pedig az Egyesült Államokba.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cgr5xrygzk5o