Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Királyságnak mindent el kell követnie az EU-val való kereskedelem helyreállítása érdekében, figyelmeztet a bankvezető

A Bank of England kormányzója, Andrew Bailey a közelmúltban hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak sürgősen „újraépítenie” kell a kereskedelmi kapcsolatát az Európai Unióval, és mindent meg kell tennie a hosszú távú kereskedelem javítása érdekében, különösen a legutóbbi amerikai megállapodás fényében. Bailey a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy mint közszolgálati tisztviselő, nem kíván véleményt formálni a Brexit ügyében, de úgy véli, hogy a Brexit utáni kereskedelmi visszaesés visszafordítása „hasznos” lenne.

Jelenleg a brit kormány tárgyalásokat folytat az EU-val a kereskedelmi és biztonsági kapcsolatok újrahangolásáról, amelynek célja a hónap végén esedékes csúcsértekezlet előtt egy új megállapodás kialakítása. A legutóbbi amerikai megállapodás teret nyújt a brit kormány számára, hogy egy állategészségügyi megállapodást keressen az EU-val, beleértve a szabványok összehangolását, hogy csökkentsék a Brexit utáni bürokráciát az élelmiszer-, mezőgazdasági és halászati export terén.

A brit és amerikai kormány között létrejött új megállapodás részeként a Fehér Ház beleegyezett, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importtartalmakat, valamint engedélyezi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az Egyesült Államokba. Ennek ellenére a többségi brit árukra továbbra is 10%-os vámot fognak alkalmazni, ami a kereskedelmi kapcsolatok szempontjából korlátozó tényező marad.

Bailey arra a kérdésre, hogy a szorosabb brit-európai kapcsolatok milyen hatással lennének a gazdaságra és az inflációra, kijelentette, hogy „ez hasznos lenne – egy nyitottabb gazdaság a kereskedelem szempontjából az Európai Unióval”. Hozzátette, hogy ez a tény azért fontos, mert az EU az Egyesült Királyság legnagyobb kereskedelmi partnere. „Fontos, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy a Brexit frontján hozott döntések ne ártsanak a hosszú távú kereskedelmi helyzetnek. Remélem, hogy ezt a lehetőséget kihasználva újraépíthetjük ezt a kapcsolatot” – mondta Bailey.

A kormányzó emellett azt is hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság globális szintű megállapodásai fontos példát mutatnak más országok számára. „Ez azt demonstrálja, hogy a kereskedelmi megállapodások fontosak. Kereskedelmi megállapodások köthetők, és a kereskedelem lényeges” – fogalmazott. Bailey kifejtette, hogy bár a kereskedelmi táj a közelmúltban sokszor kedvezőtlennek tűnik, reméli, hogy ezeket a megállapodásokat felhasználva újraépíthető a globális kereskedelmi rendszer.

A legutóbbi amerikai megállapodás gazdasági szempontból viszonylag kicsi, ám bizonyos specifikus szektorok számára kiemelten fontos. A Bank of England a közelmúltban másodszor csökkentette az alapkamatot az idei évben, mivel az infláció lassulása indokolta a lépést. Az Egyesült Királyságban az infláció csökkent, de továbbra is meghaladja a Bank of England 2%-os célját. Az alapkamat, amelyet a Bank of England állapít meg, közvetlen hatással van a jelzálog-, kölcsön- és megtakarítási kamatokra, ami sok millió brit állampolgárt érint.

A következő hetekben a brit kormány várhatóan további lépéseket tesz a kereskedelmi kapcsolatok megerősítése érdekében, különösen az EU-val. A Brexit utáni időszak kihívásai és lehetőségei egyaránt jelen vannak, és a kormány célja, hogy a legjobb megoldásokat találja meg a brit gazdaság fellendítése érdekében. Az együttműködés és a kereskedelem újraformálása mindkét fél számára kulcsfontosságú lehet a jövőbeli gazdasági növekedés szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7zr4gnknxo