
Aszteroida, amely az élet alapköveit rejti, állítják a tudósok
A NASA által végrehajtott űrmisszió keretében egy aszteroidáról, a Bennuról származó minták elemzése során jelentős felfedezéseket tettek a kutatók. Az aszteroida apró, szemcsés porszemcséiben a élet kémiai építőelemeit azonosították, amelyek között számos ásvány és több ezer szerves vegyület található. Különösen izgalmas, hogy az aszteroidán felfedezett aminosavak, amelyek a fehérjék alapvető alkotóelemei, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői, mind megtalálhatók a mintákban. Ez nem jelenti azt, hogy valaha is élt volna élet a Bennun, de megerősíti azt a teóriát, miszerint az aszteroidák eljuttatták ezeket az alapvető összetevőket a Földre, amikor milliárd évekkel ezelőtt ütköztek bolygónkkal. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az anyagok más világokhoz is eljuthattak a Naprendszerünkben.
Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus mineralógusa elmondta: „Amit tanultunk, az egyszerűen lenyűgöző. Ez információt ad az eredeteinkről, és lehetővé teszi, hogy válaszoljunk a valóban nagy kérdésekre arról, hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult el az élet?” A kutatási eredmények a Nature és a Nature Astronomy tudományos folyóiratokban jelentek meg. Az Osiris Rex nevű űrszonda a NASA egyik legmerészebb küldetése volt, amely kinyitotta a robotkarját, hogy egy darabot gyűjtsön be a 500 méter átmérőjű aszteroidáról, majd a mintát egy kapszulába csomagolva 2023-ban visszajuttatta a Földre. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte megosztottak. Bár ez a mennyiség elsőre nem tűnik soknak, a kutatók számára igazi kincsesbányának bizonyult.
Professzor Russell, aki a mikroszkopikus részecskéket tanulmányozza, hangsúlyozta, hogy „minden egyes szemcse új információt ad Bennuról”. Az aszteroidáról származó kutatás során kiderült, hogy az aszteroida tele van nitrogénnel és szénben gazdag vegyületekkel. Ezek között megtalálható a Földön található élet számára szükséges 20 aminosav közül 14, valamint a DNS négy gyűrűs molekulája: adenine, guanine, cytosine és thymine. A tanulmány során különböző ásványokat és sókat is azonosítottak, amelyek arra utalnak, hogy víz valaha jelen volt az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén felfedezésre került a mintában. Néhány vegyületet már korábban is megfigyeltek azokra az űrkőzetekre, amelyek a Földre zuhantak, de másokat csak mostanra sikerült azonosítani.
„A gazdagsága egyszerűen hihetetlen. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket eddig nem láttunk meteoritokban, és olyan kombinációkat mutat, amelyeket eddig nem észleltünk. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni” – mondta Russell professzor. Ez az új kutatás hozzájárul a növekvő bizonyítékokhoz, amelyek azt sugallják, hogy az aszteroidák víz és szerves anyagok juttattak a Földre. Dr. Ashley King, a Természettudományi Múzeum kutatója elmagyarázta, hogy „a korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliók repkedtek olyan aszteroidák, mint a Bennu”. A teória szerint ezek bombázták a fiatal Földet, megágyazva bolygónknak az óceánokat és lehetővé téve az élet kialakulását. Azonban a Föld nem az egyetlen világ, amelyet űrkőzetek értek el. Aszteroidák ütköztek más bolygókkal is.
„Föld különleges, mivel eddig csak itt találtunk életet, de tudjuk, hogy az aszteroidák ezeket az összetevőket, a szenet és a vizet, a Naprendszer szerte eljuttatták” – mondta Dr. King. „A kérdés, amire most próbálunk választ találni, az, hogy ha megvannak a megfelelő körülmények, miért van élet itt a Földön – és vajon lehet-e máshol is élet a Naprendszerünkben?” Ez egy kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok továbbra is keresni fogják a választ. Még évtizedek állnak előttük a Bennuról hozott por tanulmányozására, és számos felfedezésre váró terület van a kozmikus szomszédságunkban.

